Choroby a škodcovia kvitnúcej repky a ich riešenie


Medzi najvýznamnejšie choroby repky, ktoré negatívne ovplyvňujú úrodu repky sú biela hniloba, fómová hniloba, alternáriová škvrnitosť a pleseň sivá. V období kvitnutia porastov repky ozimnej, repky jarnej a horčice pri teplote pôdy 15 – 20°C a vzduchu 20 – 25°C sú vytvorené ideálne podmienky pre rozvoj bielej hniloby. Hospodárska závažnosť tejto choroby je veľmi vysoká najmä v období daždivého počasia pred kvitnutím a počas kvitnutia repky. 

Opadané kvetné lupene repky sú živnou pôdou pre bielu hnilobu
Opadané kvetné lupene sú živnou pôdou pre bielu hnilobu.

Biela hniloba latinsky Sclerotinia sclerotiorum prežíva v pôde vo forme sklerócii, ktoré sú s pozberovými zvyškami zapravené do pôdy kde si udržujú životnosť 7 – 10 rokov. Infekcia sa šíri askospórami pomocou vetra a dažďa aj niekoľko kilometrov. Najčastejšie infekcie vznikajú v mieste narastania listov a vetvenia stonky. V dôsledku poškodenia cievnych zväzkov bielou hnilobou rastliny zasychajú, dochádza k poliehaniu porastu a taktiež k výraznému predčasnému dozrievaniu s veľkými škodami na úrode. Aby sme zabránili infekcii a rastu mycélia, najvhodnejší čas na cielenú fungicídnu ochranu je v období, keď začnú opadávať kvetné lupienky až do odkvitania. Pozberové zvyšky na povrchu pôdy, ktoré sú primárnym zdrojom infekcie bielej hniloby zvyšujú riziko výskytu aj fómovej hniloby. Na listoch napadnutých fómovou hnilobou sa tvoria okrúhle žltavo šedé škvrny v ktorých sa objavujú čierne bodky – pyknidy (plodničky huby) najmä na jeseň a počas skorej jari. Alternáriová škvrnitosť ohrozuje rastliny v priebehu celého vegetačného obdobia. Prvé príznaky možno badať už na klíčiacich rastlinkách alebo na klíčnych listoch. Vytvárajú sa na nich drobné čiarkovité nekrotické škvrnky. Na jar možno chorobu sledovať na stonkách v podobe ostro ohraničených tmavých nekróz. Na šešuliach sa tvoria nekrotické škvrny, ktoré po silnom napadnutí môžu spôsobiť predčasné dozrievanie šešúľ. Pleseň sivá môže počas dlhšieho obdobia vlhšieho počasia napadnúť stonky so šešuľami a spôsobiť taktiež predčasné dozrievanie. Netreba zabúdať na skutočnosť, že choroby atakujúce rastliny repky sa dokážu vzájomne veľmi dobre podporovať, a preto prvá choroba býva základom pre rozvoj ďalšej. V porastoch je úplne bežné, ak sú rastliny napadnuté fómovou hnilobou, tak sa na nich súčasne vyskytuje aj biela hniloba prípadne ďalšie.

Významným parametrom pri výbere najvhodnejšieho fungicídu by mal byť rozsah registrácie a úroveň účinnosti proti jednotlivým chorobám, pretože prehliadka v kvitnúcom poraste s následnou identifikáciou chorôb je obtiažna po celej ploche. Na fungicídnu ochranu repky v období kvitnutia je potrebné siahnuť po širokospektrálnom prípravku s dlhodobou účinnosťou. Najnovšou skupinou z dlhodobo pôsobiacich fungicídnych účinných látok je SDHI tzv. druhej generácie. Prvou dostupnou účinnou látkou z tejto skupiny je fluopyram. Je to nová translaminárne pôsobiaca látka, ktorá preniká do vnútorných pletív a vyznačuje sa mimoriadne dlhou a excelentnou účinnosťou proti širokej škále chorôb. Významná je najmä vysoká miera účinnosti proti bielej hnilobe (Sclerotinia sclerotiorum), alternáriovej škvrnitosti (Alternaria brassicae), plesni sivej (Botritis cinerea) a fómovej hnilobe (Phoma lingham), ale aj ostatným chorobám repky a horčice. Fluopyram je v prípravku Propulse® kombinovaný s osvedčeným prothioconazolom. Okrem vlastnej fungicídnej ochrany pôsobí Propulse® priaznivo na spevnenie šešúľ, a tým tiež na zníženie zberových strát. Výsledky získané pri testovaní v Nemecku a Českej republike na Mendelovej univerzite v Brne dokazujú až o 25% zvýšenú pevnosť šešúľ. Optimálny aplikačný termín s ohľadom na vývojový cyklus bielej hniloby je v období opadávania prvých kvetných lupienkov až do obdobia plného kvitnutia. Vzhľadom k dlhodobému pôsobeniu Propulse® je však možné pristúpiť aj k skorším aplikačným termínom pričom odporúčaná základná dávka Propulse® je 1 l/ha. Zníženie dávky na 0,8 l/ha je možné pri predpokladanom nižšom tlaku hubových chorôb.

Graf - Vplyv aplikačného termínu na účinnosť proti bielej hnilobe repky

Na lokalitách, kde pyrethroidné insekticídy proti blyskáčikom opakovane už počas minimálne dvoch rokov zlyhávajú v účinnosti napriek tomu, že aplikácia bola vykonaná pri teplotách do 23 °C, je potrebné použiť prípravok z inej skupiny účinných látok. Vhodným riešením je systémový insekticíd Biscaya® 240 OD, pričom aplikáciu je vhodné vykonať ihneď po zistení výskytu blyskáčikov na kvetných pukoch repky (priemerne 4 imága na rastlinu). V rámci stanovenia potreby ošetrenia a termínu vykonania zásahu proti šešuľovým škodcom je nutné dôkladnejšie sledovanie ich výskytu, najmä výskytu byľomora kelového. Škodlivosť týchto škodcov je niektorými pestovateľmi podceňovaná, pretože prehliadka v kvitnúcom poraste s následnou identifikáciou intenzity tlaku škodcov je po celej ploche veľmi časovo náročná. Insekticídne ošetrenie prípravkom Biscaya® v dávke 0,3 l/ha by malo byť vykonané po zistení výskytu dvoch krytonosov šešuľových v priemere na rastlinu alebo jedného byľomora kelového. Pri aplikácii je odporúčané vykonávať postrek v čase, keď včely nie sú prítomné v poraste, alebo počas ich nízkej letovej aktivity. Na rozdiel od pyrethroidov a organofosfátov nemá tento prípravok prakticky teplotné obmedzenie z hľadiska cieleného použitia. Okrem repky olejnej je možné použitie prípravku Biscaya® taktiež v repe cukrovej proti voškám a v zemiakoch proti pásavke zemiakovej a voškám. OD formulácia (olejová disperzia) insekticídov Proteus® 110 OD a Biscaya® 240 OD umožňuje po aplikácii dosiahnuť lepšiu priľnavosť prípravkov na ošetrených rastlinách, zlepšuje sa pokrytie ošetrených rastlín, prienik do listov a stoniek, zrýchľuje sa distribúcia systémovej účinnej látky v rastlinných pletivách a odolnosť proti zmytiu dažďom. V konečnom dôsledku OD formulácia umožňuje dosiahnuť vyššiu biologickú účinnosť aplikovaných účinných látok v porovnaní so staršími formuláciami.

Fungicíd Propulse® Vám odporúčame nakúpiť spolu v cenovo výhodnom sete s fungicídom Tilmor® (20 litrov + 20 litrov) a insekticíd Biscaya® v sete s Proteusom (20 litrov + 40 litrov). Pestovatelia s väčšou výmerou pre optimalizáciu nákladov môžu využiť jednorazovú XL objednávku v množstve 100 litrov Propulse® alebo 100 litrov Proteus® 110 OD a celých násobkov týchto množstiev, balenie je rovnaké, 5 l kanistre ako pri bežnej objednávke, ale cena je výhodnejšia. Používajte prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.

Krytonos šešuľový Ceutorhynchus obstrictus začína škodiť ihneď po odkvete prvých kvetov v repke

Krytonos šešuľový Ceutorhynchus obstrictus začína škodiť ihneď po odkvete prvých kvetov v repke

Krytonos šešuľový Ceutorhynchus obstrictus a pod ním vpich po kladení vajíčka do šešule repky ozimnej

Krytonos šešuľový Ceutorhynchus obstrictus a pod ním vpich po kladení vajíčka do šešule repky ozimnej

Šešuľa sa v mieste vpichu po niekoľkých dňoch zdurí.

Šešuľa sa v mieste vpichu po niekoľkých dňoch zdurí.

Larvička vyliezajúce zo šešule repky

Larvička vylieza zo šešule a šešuľa následne praská.

Byľomor kelový ( Dasineura brassicae) pri kladení vajíčok do šešule repky

Byľomor kelový ( Dasineura brassicae) pri kladení vajíčok do šešule

Mycélium na kvetných lupienkoch repky ozimnej

Mycélium na kvetných lupienkoch repky ozimnej

Šešula repky - alternáriová škvrnitosť (Alternaria brassicae)

Šešula repky - alternáriová škvrnitosť (Alternaria brassicae)

Šešula repky - pleseň sivá (Botrytis cinerea)

Šešula repky - pleseň sivá (Botrytis cinerea)

Vetvenie stonky repky

Vetvenie stonky repky - miesto možnej infekcie

Vetvenie stonky repky - prejav bielej hniloby

Vetvenie stonky repky ozimnej - prejav bielej hniloby (Sclerotinia sclerotiorum)

Ing. Ján Hanuska

Product manager divízie CropScience Bayer, spol. s r.o.
autor